BMC, DIMDEX 2024’te Dünyanın Dört Bir Yanından Ziyaretçilerini Bekliyor

BMC, DIMDEX 2024’te Dünyanın Dört Bir Yanından Ziyaretçilerini Bekliyor

Türkiye’nin başkan askeri araç üreticilerinden BMC, Katar’ın başşehri Doha’da bu yıl 8’inci defa düzenlenecek DIMDEX 2024’te (Doha Memleketler ortası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı) KİRPİ II, ALTUĞ 8×8, AMAZON 4×4 zırhlı araçları ile BMC POWER tarafından geliştirilen yerli ve ulusal güç kümelerini sergileyecek.

Paylaş

Türkiye’nin lider askeri araç üreticilerinden BMC, Katar’ın başşehri Doha’da bu yıl 8’inci kez düzenlenecek DIMDEX 2024’te (Doha Memleketler ortası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı) KİRPİ II, ALTUĞ 8×8, AMAZON 4×4 zırhlı araçları ile BMC POWER tarafından geliştirilen yerli ve ulusal güç kümelerini sergileyecek.

2023 yılında askeri kara araçlarında Türkiye’deki toplam ihracatın yüzde 52’sini tek başına gerçekleştirerek birebir alanda iki yıl üst üste ihracat lideri olan BMC, memleketler ortası arenada Türkiye’nin savunma sanayiindeki gücünü muvaffakiyetle temsil etmeye devam ediyor.

BMC, savunma sanayindeki en son teknolojik yapıtların ve yeniliklerin sergileneceği DIMDEX 2024’te; mayına karşı korumalı araç sınıfında sağladığı üstün müdafaa düzeyi ile efsane haline gelen KİRPİ’nin geliştirilmiş versiyonu KİRPİ II, modüler tavan konsepti ile tek bir platformda çoklu görev kabiliyetine sahip ALTUĞ 8×8 ve yenilenen ergonomik dizaynıyla AMAZON 4×4 ile ziyaretçilerini bekliyor.

BMC POWER tarafından geliştirilen yerli ve ulusal güç kümeleri DIMDEX 2024’te ziyaretçilerle buluşacak.

BMC POWER tarafından geliştirilen 400 beygir gücünde TUNA, 1500 beygir gücünde BATU motoru ile mavi vatanın ihtiyaçlarına yönelik özel olarak geliştirilen 600 beygir gücündeki marin motor LEVEND’de DIMDEX 2024’te ziyaretçilerle buluşacak.

DIMDEX 2024’TE SERGİLENECEKLER HAKKINDA

KİRPİ II 4×4 – MAYINA KARŞI KORUMALI ARAÇ

Mayına karşı korumalı araç sınıfında sağladığı üstün koruma düzeyi ile efsane haline gelen KİRPİ’nin geliştirilmiş versiyonunda bağımsız süspansiyon sistemi bulunuyor. Yüksek koruma özelliklerine ek olarak geliştirilen KİRPİ II 4×4, hem yol tutuşunda hem de yolcu konforunda sınıfının öncüsü olmaya devam ediyor. Bağımsız süspansiyonlu KİRPİ II 4×4, monokok tip zırhlı kabin ve özel zırhlı camlar, şok edici koltuklar, silah istasyonu ve acil çıkış kapağı özelliklerinin yanı sıra, göreve yönelik birçok donanımı (KBRN koruma sistemi, atış yeri emel tespit sistemi, otomatik yangın söndürme sistemi, iç konuşma sistemi, karıştırma güçlendirme sistemi vb.) ve özel tasarlanmış patlayıcı konu keşif ve imha robot kollu versiyonu ile öne çıkıyor.

ALTUĞ 8×8 – ZIRHLI EMEKÇİ TAŞIYICI

Yüksek seviyede ve artırılabilir modüler balistik mayın, EYP müdafaası ve KBRN müdafaa sistemine sahip ALTUĞ 8×8, muharebe alanının kalesi iken atış yeri tespit sistemi ile avantaj sağlıyor. 7,62 milimetreden 120 milimetreye kadar her türlü silahı taşıma kabiliyetine sahip ALTUĞ 8×8, mayın ve el imali patlayıcılara karşı üstün koruma sağlıyor. ALTUĞ, 8 tona kadar faydalı yük taşıyabiliyor. Sökülebilir ve değiştirilebilir araç tavanı konseptiyle ‘’tek platformda çoklu görev kabiliyeti” barındıran ALTUĞ 8×8, 4 akstan dümenleme sayesinde gelişmiş hareket yeteneğiyle görev yapıyor.

AMAZON 4×4 – ÇOK EMELLİ ZIRHLI ARAÇ

AMAZON 4×4, 800 kilometre menzile ulaşıp, saatte 110 kilometre hıza çıkabiliyor. Azami yüklü tartısı 16 ton olan araç, 7 çalışanla misyon yapıyor. Balistik, mayın ve el imali patlayıcı korumasına sahip AMAZON 4×4, uzaktan komutalı silah istasyonuyla caydırıcılık sağlıyor. Araçta, yangın söndürme ve iklimlendirme sistemleri, soğuk iklim paketi, patlak masraf, merkezi lastik şişirme sistemi üzere standart donanımlar bulunuyor. Araçta, kendini kurtarma vinci, siren anons sistemi, sis havanı, iç konuşma sistemi üzere görev donanımları da yer alıyor.

TUNA 400 BG MOTOR

TUNA dizel motor, 4 silindirli yapısıyla 400 beygir güce sahip. 2 Şubat 2023 tarihinde BMC Arifiye Tesisleri’nde düzenlenen merasim ile BMC Power tarafından birinci sevkiyatları gerçekleştirilen TUNA motoru, BMC’nin Çok Gayeli Zırhlı Aracı VURAN 4×4’e entegre edilerek Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki kara araçlarının birinci seri üretim yerli ve ulusal motoru olma özelliğini taşıyor.

 • 400BG Motor Gücü, I Tipi 4 Silindirli, 8.4 L Motor Hacmi
 • Test odalarında tüm testleri tamamlanmıştır.
 • NATO AEP-5 dayanım testi tamamlanmıştır.
 • VURAN araçları üzerinde testleri tamamlanmıştır.
 • Seri üretim birinci sevkiyatı gerçekleştirilmiştir.

BATU 1500 BG GÜÇ GRUBU

Türk mühendisleri tarafından tasarlanan ve geliştirilen birinci 12.8 silindirli motor olma özelliğine sahip olan V12 motorun 2021 yılında birinci ateşlemesi başarılı bir halde gerçekleştirilmiştir. Test ve kalifikasyon çalışmaları BMC POWER test merkezinde devam etmektedir.1500 Beygir gücünde motorla uyumlu olarak, dümenleme ve frenleme kabiliyetine sahip ve yüksek tork transferli transmisyon, yüksek verimli soğutma kümesi ve çok fonksiyonlu kontrol ünitesi geliştirme projeleri de BMC POWER bünyesinde eş vakitli olarak yürütülmektedir.

 • 12 silindir – V Tip Motor
 • 27.3 L Motor Hacmi
 • 1500 Beygir Güç
 • 6×2 Çapraz Tahrikli Transmisyon

LEVEND MARİN MOTOR

Sıralı tip 6 silindirli ve 4 vakitli dizel motor teknolojisiyle LEVEND marin motor, 12 litre hacmiyle turbo şarj ve hava soğutma aspirasyon sistemine sahip. Common rail enjeksiyon tipi ve su soğutmalı yapısıyla LEVEND marin motor, mavi vatanın buyruğunda kısımdaki değerli bir açığı kapatacak.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
  DISQUS: 0