CHP’li Yontar, Meclis kürsüsünden Emeklilerin Sorunlarını Anlattı

CHP’li Yontar, Meclis kürsüsünden Emeklilerin Sorunlarını Anlattı

EMEKLİNİN HAKKINI ALIRSA CUMHURİYET HALK PARTİSİ ALACAKTIR CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Nur

Paylaş

EMEKLİNİN HAKKINI ALIRSA CUMHURİYET HALK PARTİSİ ALACAKTIR

CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Nurten Yontar, Cumhuriyet Halk Partisi’nin emekli ücretlerinin asgari ücrete eşit olması için verdiği tüm önergelerin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini anımsatarak, “Emeklinin hakkını alırsa Cumhuriyet Halk Partisi alacaktır” dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Nurten Yontar, İYİ Parti’nin emekliler hakkında verdiği grup önerisi üzerinde söz aldı.
Sözüne Anneler Günü’nü kutlayarak başlayan Yontar, “Bu vesileyle Meclis kürsüsünden başta Ulu Önder’imiz Mustafa Kemal Atatürk’ün değerli annesi Zübeyde Hanım olmak üzere annemin, tüm annelerimizin, anne adaylarımızın Anneler Günü’nü kutluyor, ebediyete intikal etmiş olan tüm annelerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

YOKSULLUK SINIRI İSE 57 BİN 736
Açlık sınırının asgari ücreti geçtiğine işaret eden Yontar, şöyle devam etti: “SGK’nin verilerine göre ülkemizde 16 milyon emekli var. Fakat maaşları ne yazık ki insan onuruna yaraşacak bir gelir düzeyinden çok uzakta. Hayat pahalılığını, yüksek enflasyonu, artan kiraları ve paramızın aşırı değer kaybetmesini bütün emeklilerimiz yakından hissetmektedir. 4 kişilik bir ailenin beslenebilmesi için aylık sadece gıda harcaması -TÜRK-İŞ Nisan 2024’e göre; 17 bin 725 lira olmuş, asgari ücreti geçmiş durumda; yoksulluk sınırı ise 57 bin 736 liradır.”

ENFLASYON MAAŞLARI ERİTTİ, KUŞA ÇEVİRDİ
Artan hayat pahalılığına karşılık emeklilerin 10 bin lira aldığına dikkat çeken Yontar, “AKP iktidarı hâlâ bu emekli maaşında ısrar etmektedir. Yüksek enflasyon dört ayda maaşları eritti, kuşa çevirdi, 10 bin lira 8.200 liraya indi. Peki, bu durum karşısında AKP Hükümeti ne yapıyor? Tabii ki üç maymunu oynuyor. Emeklinin çığlığını duymuyor, emeklinin hâlini görmek istemiyor, söylenen ve yaşanan gerçekleri de bilmek istemiyor; gözlerinizi, kulaklarınızı ve ağzınızı kapatmış durumdasınız, sadece tek adama yaranmak için burada el kaldırmaktasınız” diye konuştu.

TÜM ÖNERGELER AKP VE MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ
İktidar milletvekillerine “emeklinin durumunu görmüyor musunuz?” diye soran Yontar,
Cumhuriyet Halk Partisi olarak emekli ücretlerinin asgari ücrete eşit olması için verdiğimiz tüm önergeler AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Bugün yüksek fiyatlar nedeniyle kahveye gitmekten korkan emekli parklarda, alışveriş merkezleri önünde oturmakta, bir çay ısmarlayacağım arkadaşıma diye yolunu değiştirmekte. Bunu sizler görmüyor musunuz sayın iktidar milletvekilleri?” diye sordu.

HERKESİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMASINI İSTİYORUZ
Emeklilerin sorunlarının çözümü için önerileri sıralayan Yontar, şöyle devam etti: “Önümüz Kurban Bayramı ama maalesef ki ortalama küçükbaş bir hayvanın maliyeti 10 ile 12 bin lira arası. Dinî bir vecibe olan kurban kesimi bile sayenizde kesilemez oldu. En kısa zamanda en düşük emekli aylığının asgari ücrete eşitlenmesi, emekli maaşının enflasyona bağlı olarak üç ayda bir artırılması, emeklilerimizin intibak sorununun çözülmesi, her bayramda asgari ücret düzeyinde bir ikramiyenin verilmesi, bankalardan aldıkları promosyonların iyileştirilmesi ve yıllık olarak verilmesi, sağlıkta alınan tüm primlerin kaldırılması, kredi borçlarında kolaylık sağlanması, aile yardımının kesilmeden devam etmesi için herkesin elini taşın altına koymasını istiyoruz.”

EMEKLİLERİMİZİN YANINDA OLACAĞIZ
Şimdi buradan bir davet yapmak istiyorum, Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler tüm emeklilerimizi ve onlara destek vermek isteyen herkesi 26 Mayıs Pazar günü Ankara’daki Büyük Emekli Mitingine davet ediyoruz. Örgütlerimizle birlikte orada bizler de emeklilerimizin yanında olacağız. Biz emeklilerimize söz verdik, onların alın terini, göz nurunu, hizmetlerini unutmayacağız. Emeklinin hakkını alırsa Cumhuriyet Halk Partisi alacaktır” dedi.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
    DISQUS: 0