Hayata Okunan Kur’ân

Hayata Okunan Kur’ân

Hayata Okunan Kur'ânRabbim izin kur'ân da bütün insanlar için ilk ibadet emri kur'ân da 96. Sure olan Alak suresinin ilk ayeti gelmiştir. Oku emri

Paylaş

Hayata Okunan Kur’ân

Rabbim izin kur’ân da bütün insanlar için ilk ibadet emri kur’ân da 96. Sure olan Alak suresinin ilk ayeti gelmiştir. Oku emri aynı zaman da ilk ibadet emridir.
Rabbimiz bizden neden okumamızı istiyor. Rabbiz aslında okumamızı ve anlamamızı istiyor. Bize gönderdiği 4336 mesajı okumamızı ve anlamamızı istiyor. Rabbimiz bizimle kur’ân aracılığı ile iletişim kurmak istiyor.
İletişim çok önemli. Ben bu satırları yazar iken sizinle iletişim kurmak, söylediklerimde anlaşılmak istiyorum. Benim yazdıklarımı okumadan yazdıklarımın anlamını düşünmeden aramızda bir iletişim olması mümkün değil.
Şu an bulunduğumuz bu topraklarda yaşayan insanların yüzde doksanı Allaha ve İslam dinine inanıyor. Başka bir değişle inandığını söylüyor. Peki inandığımızı söylediğimiz dinimizi nasıl yaşıyoruz.
Bu dinin kaynağı nedir. Tabiki rabbim izin bize gönderdiği 4336 mesajın oluşturduğu kur’ân. Peki bu mesajların içerisinde bize ilk emrettiği ibadet. Yaratan rabbinin adı ile oku.
Şimdi kendimizi sorgulayalım. Rabbimizin ilk emrini yerine getirebildik mi?
Neden sorduk bu soruyu kendimize. Eğer bu emri yerine getiremedi isek diğer emirleri anlamadığımız ortaya çıkıyor. Biz dinimizi anlamaya çalışmadık. Çünki okumadık. Okuduk Arapça olarak. Çok güzel makamlarda dinledik. Ama merak edip anlamaya çalışmadık. Kendimden örnek vereyim. Fatiha suresi kur’ân nın kalbi. Namazlarımızın olmazsa olmazı. Yıllarca namaz kıldım. Her rekatta okudum. Uzun yıllar boyunca böyle devam etti. Hiç merak etmedim. Fatiha suresi ne anlatıyor diye. Yıllar sonra bir gün. Fatiha suresi anlamı ile buluşunca anladım her rekatta neden okunması gerektiğini. Ama o güne kadar anlamını hiç bilmeden okudum.
Anlayınca her şey gerçekten anlamına ulaşıyor. O zaman anladım.
Bu nedenle kur’ân ı okumak.
Anlayarak okumak.
Rabbimizin bizden ne istediğini kaynağından öğrenmek çok önemli.
Rabbimiz bizleri kur’ân ı okuyan, anlayan ve hayatın içinde uygulamaya çalışan kullarından eylesin. İnşallah.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
    DISQUS: 0