Menteş’ten 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

Menteş’ten 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

Başkan Menteş, mesajında şu ifadelere yer verdi: Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. Yıldönümünde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bay

Paylaş

Başkan Menteş, mesajında şu ifadelere yer verdi: Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. Yıldönümünde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ortak bir coşkuyla kutluyoruz. 

Aynı zamanda şanlı tarihimizle, bizlere bu güzel ülkeyi armağan eden ecdadımızla bir kez daha övünüyor ve gurur duyuyoruz. 

Amasya genelgesinden çıkan sonuç ile ‘Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.’ parolasıyla yürütülen İstiklal Mücadelesi; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması, vatanın kurtarılması ve Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle hedefine ulaşmıştır. 

Bu anlamda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan 1920 tarihi, bu milletin önemli günlerinden birisi olmanın yanında, milletimizin her zaman en büyük güçlüklerle bile kendi iradesiyle ve gücüyle karşı koyabileceğinin, her güçlüğü onurlu mücadelesiyle aşabileceğinin en büyük göstergesidir. 

Ülkemizi işgal etme teşebbüsleri karşısında Aziz Milletimizin egemenliği eline aldığı, vatanına sahip çıktığı, bir dönüm noktasını ifade etmektedir. 

“Daha adil bir dünya mümkün”

Menteş, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünyadaki ilk ve tek çocuk bayramı olmakla birlikte Atatürk’ün çocuklara verdiği değerin ve duyduğu güvenin en büyük göstergesidir. 

Verdiği bağımsızlık mücadelesiyle mazlum milletlere örnek olmayı başaran ülkemiz, bugün her alanda kalkınan ve gelişen, çağdaş ülkelerle rekabet eden saygın ve istikrarın sembolü bir ülke haline gelmiştir. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bir şeye ihtiyacımız vardır oda çalışkan olmak’ sözünü benimsemiş bu doğrultuda hem ülkemize hem ilimize büyük hizmetlerde bulunarak gazi Meclisin hayallerini gerçekleştiren bir hükümet olduk. 

Geleceğimizin teminatı olan en kıymetli hazinemiz çocuklarımızı, ülkesini ve milletini seven, vatanı için çalışıp üreten insanlar olarak yetiştirmek; Kendine güvenen, çağın ruhunu anlayan, teknolojiye hâkim, girişimci, ufku geniş, değerlerine bağlı, kültür ve medeniyetimizi daha ileri noktalara taşıyacak bireyler olarak yetişmelerini sağlamak ortak sorumluluğumuz ve hedefimizdir. 

Türkiye olarak inanıyoruz ki, dünyada tüm çocukların savaş, açlık ve kargaşa ortamından uzak, bir şekilde yaşamaları barış içinde bir dünyanın da kapılarını açacaktır. 

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi daha adil bir dünya mümkün.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin ve Türkiye Büyük Millet Meclisimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, birinci Meclisimizin kahraman üyelerini ve milli mücadelede emeği geçmiş olan herkesi, aziz şehit ve gazilerimizi, minnet ve şükranla anıyorum. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. Yılını, Milletimizin ve Cumhuriyetimizin teminatı olan çocuklarımızın 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.” dedi. 

#23Nisan #UlusalEgemenlikveÇocukBayramı #TürkiyeBüyükMilletMeclisi #BaşkanMenteş #Atatürk #Cumhuriyet #İstiklalMücadelesi

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
    DISQUS: 0