Sağlıklı yaşamın keyfini birlikte sürelim

Sağlıklı yaşamın keyfini birlikte sürelim

Yeşilay’ın 2011 yılından bu yana organize ettiği Geleneksel Yeşilay Bisiklet Turu’nun 11’incisi, 5 Mayıs 2024 Pazar günü “Sağlıklı yaşamın keyfini bir

Paylaş

Yeşilay’ın 2011 yılından bu yana organize ettiği Geleneksel Yeşilay Bisiklet Turu’nun 11’incisi, 5 Mayıs 2024 Pazar günü “Sağlıklı yaşamın keyfini birlikte sürelim” sloganıyla Türkiye’nin tüm şehirlerinde eş zamanlı gerçekleşti. T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Bisiklet Federasyonunun iş birliğiyle düzenlenen tura ülke genelinde yaklaşık 10 bin bisikletsever katıldı.

Türkiye’nin en büyük bisiklet organizasyonlarından biri olan Geleneksel Yeşilay Bisiklet Turu binlerce bisikletseveri buluşturdu. Spor yaparak bağımlılıklarla mücadelenin önemini vurgulamak ve sporu daha geniş kitlelere yaymak için her ay bisiklet turları düzenleyen Yeşilay’ın bu yıl 11’incisini düzenlediği Geleneksel Yeşilay Bisiklet Turu’na ilgi büyüktü.

Yeşilay Genel Merkezi Sepetçiler Kasrı’ndaki buluşmaya aralarında aileler ve çocukların da bulunduğu çok sayıda bisikletlinin yanı sıra İstanbul Valisi Davut Gül, Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu,Yeşilay Genel Sekreteri Osman Baturhan Dursun, Yeşilay Genel Müdürü Nurullah Atalan ve Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil de katıldı.

Tur öncesi konuşan İstanbul Valisi Davut Gül, sporun bağımlılıkla mücadelede en etkili enstrüman olduğunu söyledi. Yeşilay’ın amacına uygun bir etkinlik düzenlediğini vurgulayan Vali Gül, “Şehir, mekân ve hava güzel. Bir an önce bisiklet sürmek istiyorsunuz. Bu organizasyonu yapan Yeşilay’a, Bisiklet Federasyonuna, destek olan tüm sponsorlara ve bu tura katılan her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bağımlılıkla mücadele en kıymetli enstrüman spor. Sporun en zevkli dallarında biri de bisiklet. Yeşilay’ın amacına uygun bir etkinlik olmuş. Hepinize başarılar diliyorum” dedi.

11. Yeşilay Bisiklet Turu’nun İstanbul etabı saat 10.30’da İstanbul Valisi Davut Gül’ün startıyla Sarayburnu’ndan başlayarak Yedikule Sahil Yolu, Genç Osman Caddesi, 10. Yıl Caddesi, Topkapı, Edirnekapı, Ayvansaray, Balat ve Eminönü güzergâhında seyrederek Sepetçiler Kasrı’nda tamamlandı. Turun İstanbul ayağına 2 bine yakın bisikletsever katıldı.

81 ilde eş zamanlı gerçekleşti

Toplam 2073 lisanslı sporcusu bulunan ve Türkiye genelindeki sayısı 110’a ulaşan Yeşilay Spor Kulüplerinin, 120 Yeşilay şubesinin, 120 bin Yeşilay gönüllüsünün ve bisikletseverlerin katılımıyla 81 ilde eş zamanlı olarak “Sağlıklı yaşamın keyfini birlikte sürelim” sloganıyla düzenlenen tur, 81 ilin önemli merkezlerinden geçerek Türkiye genelindeki bisikletseverleri bir araya getirdi.

Ankara’da Eymir Gölü, İzmir’de Cumhuriyet Meydanı, Antalya’da Boğa Çayı, Edirne’de Selimiye Camii önü, Konya’da Meram Devlet Hastanesi, Trabzon’da Akyazı Stadı, Gaziantep’te Üniversite Meydanı ve Erzurum Kalesi’nin önünden başlayan tura Türkiye genelinde 10 bine yakın bisikletsever katıldı. Turun Trabzon ayağına ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da teşrif etti.  11’inci Yeşilay Bisiklet Turu’nun Trabzon etabının startını veren Bakan Uraloğlu da katılımcılarla birlikte pedal çevirdi.

5 Mayıs Pazar günü gerçekleşen, Ziraat Katılım’ın ana sponsor olduğu, Kahve Dünyası, Bisan, Shimano ve Türkiye Sigorta’nın katkı sunduğu turda pedallar, bağımlılıklarla mücadelede farkındalık oluşturmak için çevrildi.

 

Yeşilay Genel Müdürü M. Nurullah Atalan: “Spor, bağımlılıklarla mücadelede önemli bir araç.”

Yeşilay Genel Müdürü M. Nurullah Atalan, sporun bağımlılıklar üzerindeki etkisinin altını çizerek etkinlikle ilgili şunları söyledi: “Bu yıl 11.’sini düzenlediğimiz Yeşilay Bisiklet Turu’na ülkemiz genelinde yoğun katılım oldu. Bağımlılıklarla mücadelenin en etkili yollardan biri, sporun birleştirici, önleyici, iyi ve sağlıklı yaşama yönlendirici, zindelik kazandıran gücünden yararlanmaktır. 1920 yılında kurulan Yeşilay, kuruluşundan bir yıl sonra gençlere yönelik spor çalışmalarını gündemine almıştı. Spor kulüpleriyle aktif iletişim kuran cemiyet yöneticileri, gençleri bağımlılıklar yerine spora yönlendirmek için projeler geliştirmeyi planlıyordu. Bu anlayışla hareket eden Yeşilay, 1952-1953 eğitim öğretim yılında lise ve orta okullarda voleybol ve basketbol turnuvası düzenlemiştir. Kuruluşumuzdaki bu bilinç, bugün de artarak devam etmektedir.”

Yeşilay Genel Müdürü Nurullah Atalan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeşilay Spor Kulüplerimiz ile Türkiye genelinde spor faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamayı hedefliyoruz. Türkiye genelindeki sayıları 110’a ulaşanYeşilay Spor Kulüplerimiz, toplam lisanslı sporcu sayısında 2073’e, faal sporcu sayısında da 1203’e ulaşmıştır. Yeşilay olarak sporun gücünden yararlanmaya devam edeceğiz. Bugün hep birlikte pedal çevirerek bedenen ve ruhen sağlıklı yaşama ve bunun için bağımlılıklardan uzak durmanın önemine dikkat çektik. Tura katılarak bu farkındalığın yerleşmesine destek olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

Tur sonunda, katılımcılar hediye bisiklet çekilişine katıldılar. 10 adet bisiklet çekilişle sporculara takdim edildi.

Yeşilay Hakkında

1920 yılında faaliyetlerine başlayan, dünyanın önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biri olan Yeşilay; insan onurunu ve saygınlığını temel alır. Tüm toplumu ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışır. Millî ve ahlaki değerleri önceler. Ulusal ve uluslararası düzeyde önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ile savunuculuk çalışmaları yürütür. Alkol bağımlılığıyla mücadele hedefiyle kurulmuş; kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri artıkça Yeşilay’ın tüzüğüne yeni çalışma alanları eklenmiştir. Alkolden sonra; tütün, madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı mücadele alanlarına dâhil olmuştur.

Türkiye genelinde 120 Yeşilay şubesi, dünya genelinde 97 Ülke Yeşilay’ı bulunmaktadır. 2015 yılında kurulan Yeşilay Danışmanlık Merkezleriyle (YEDAM) bağımlı bireylere ve yakınlarına ücretsiz ayaktan psikososyal destek hizmeti verilmektedir. Türkiye’nin 81 ili ve KKTC’de olmak üzere toplam 107 YEDAM bulunmaktadır. YEDAM’a 115 Danışma Hattı üzerinden ulaşılabilmektedir.

Türkiye’ye özgü bir bağımlılık rehabilitasyon sistemi olan her biri 40’ar yataklı Yeşilay Rehabilitasyon Merkezleriyle Bursa ile Diyarbakır’da alkol ve madde bağımlısı bireylere yatarak hizmet verilmektedir.

Toplumu bağımlılıklardan korumak ve bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalarından dolayı Yeşilay, 1934 yılından bu yana “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer almaktadır. “Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) Özel Danışmanlık Statüsü”ne ve “Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) Türkiye Mükemmellik Ödülü”ne sahiptir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
    DISQUS: 0