SERİK ACISU ÇAYI TAŞKIN KONTROL PROJESİ’ DEĞERLENDİRİLDİ

SERİK ACISU ÇAYI TAŞKIN KONTROL PROJESİ’ DEĞERLENDİRİLDİ

  Serik Acısu dere yatağında sel ve taşkınlara neden olabilecek dere yatağını daraltan yapılar ile ilgili koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi. An

Paylaş

  

Serik Acısu dere yatağında sel ve taşkınlara neden olabilecek dere yatağını daraltan yapılar ile ilgili koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi.

Antalya Valiliğinde gerçekleştirilen toplantıya Vali Hulusi Şahin’in yanı sıra, Serik Kaymakamı Cemal Şahin, DSİ 13. Bölge Müdürü Özhan Erdanışman, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Candemir Zoroğlu ile Turizm sektöründen bölgeyle ilgili işletmeciler katıldı.

Toplantıda, DSİ 13. Bölge müdürlüğünün “Antalya İli Dereleri 2. Kısım Proje ve Kamulaştırma Planı Yapımı” projesi ele alındı. Acısu Çayı ve yan kollarının taşkın riski oluşturması, taşkın riskinin sebepleri ve bu doğrultuda alınacak önlemler detaylı bir şekilde değerlendirildi. Nehir ve kolları üzerinde bazı turistik tesisler tarafından inşa edilen geçiş yapılarının da ele alındığı toplantıda, proje kapsamında bulunan güzergâhların mevcut hidrolik kapasiteleri ve hidrolik yeterlilikleri değerlendirildi.

Kurumların ve Turizm Temsilcilerinin Görüşleri Alındı
Toplantıda Acısu Çayı ve yan kolları, turistik tesislerin bulunduğu alanlar sel ve taşkın riskine karşı tahkimat yapılan bölgeler havadan çekilen görüntüler ile incelenerek, geçiş yapılarının taşkın riski üzerindeki etkisi ele alındı.

Çevre, Şehircilik İl Müdürlüğü, Serik Belediyesi ve turizm temsilcilerinin de görüşlerini aktardığı toplantıda, sel ve taşkın riskini en aza indirebilmek için alınacak ek tedbirler ile taşkın esnasında su akışını olumsuz olarak etkileyebilecek geçiş yapılarının kaldırılması değerlendirilerek konuyla ilgili önümüzdeki süreçte çözüme yönelik adımların atılacağı belirtildi.
Haber: Zeki Demir

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
    DISQUS: 0