KADINLARIN ÖZGÜRCE YAŞADIĞI TOPLUM TEMEL HEDEFİMİZDİR

KADINLARIN ÖZGÜRCE YAŞADIĞI TOPLUM TEMEL HEDEFİMİZDİR

  Cumhuriyet Halk Partisi Mezitli İlçe Başkanı Av. Ulaş Yılmaz, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddet

Paylaş

  

Cumhuriyet Halk Partisi Mezitli İlçe Başkanı Av. Ulaş Yılmaz, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’u tartışmaya açan iktidarın hedefinde yine kadınların olduğuna dikkat çekerek, “Kadın – erkek eşitliği sağlanmadan demokratik, kalkınmış, sağlıklı ve modern bir ülke olunamaz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Mezitli İlçe Başkanı Av. Ulaş Yılmaz, AKP’nin hazırladığı 9. Yargı Paketi’nin taslağında kadının, evleneceği kişinin soyadını almasının zorunlu kılındığına işaret etti.
Av. Yılmaz,  AYM’nin 22 Şubat 2023 tarihinde, evlenen kadınların eşlerinin soyadını almasını zorunlu kılan Medeni Kanun’un 187. Maddesi’ni iptal ettiğini anımsattı.  Av. Yılmaz, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’u tartışmaya açan iktidarın kadınlara yönelik şiddeti önlemek yerine kadınların kazanımlarını yok etme çabası içinde olduğunu söyledi.

KADINLARIN ÖZGÜRCE YAŞADIĞI TOPLUM TEMEL HEDEFİMİZDİR
Kadın – erkek eşitliği sağlanmadan demokratik, kalkınmış, sağlıklı ve modern bir ülke olunamayacağını vurgulayan Av. Yılmaz, “Kadınlara her alanda fırsat eşitliği, çağdaş laik demokratik cumhuriyetimizin var olma koşuludur. Kadının, yönetimde, siyasette, çalışma yaşamında, eğitimde, hukukta, evrensel hak ve özgürlüklerde ve diğer tüm alanlarda erkeklerle eşit haklara ve olanaklara, sahip olduğu, her türlü toplumsal ve fiziki baskıdan uzak, özgürce yaşadığı toplum temel hedefimizdir” dedi.

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
    DISQUS: 0