Nilüfer Tiyatro Şenliği’nde 14 oyun seyirci ile buluşacak

Nilüfer Kent Tiyatrosu’nun düzenlediği Tiyatro Şenliği bol ödüllü oyun ‘1984’ ile başladı. 16 Mart’a kadar devam edecek olan şenlikte birbirinden bedelli 14 tiyatro oyunu, Nilüfer’de sanatseverlerle buluşacak.

Paylaş

Nilüfer Kent Tiyatrosu’nun düzenlediği Tiyatro Şenliği bol ödüllü oyun ‘1984’ ile başladı. 16 Mart’a kadar devam edecek olan şenlikte birbirinden değerli 14 tiyatro oyunu, Nilüfer’de sanatseverlerle buluşacak.

Nilüfer Belediyesi bünyesindeki Nilüfer Kent Tiyatrosu’nun düzenlediği “Tiyatro Şenliği 2024” Bursalı sanatseverleri tiyatroya doyuracak. 2-16 Mart tarihleri ortasında devam edecek olan şenlik, Nâzım Hikmet Kültürevi’nde düzenlenen açılış merasimiyle başladı.
Açılış merasimine Nilüfer Belediye Önderi Turgay Fazilet ve eşi Zeynep Terzioğlu Fazilet, Nilüfer Kent Tiyatrosu (NKT) Genel Sanat Yöneticisi Murat Daltaban, NKT Genel İmal Yöneticisi Hasret Daltaban ve çok sayıda sanat sever katıldı.

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan Nilüfer Belediye Önderi Turgay Fazilet, sanatın her kolunda olduğu üzere, tiyatronun da herkes için ulaşılabilir olması için çabaladıklarını belirtti. Önder Fazilet, “Nilüfer Kent Tiyatrosu, bu gayeyle başarılı çalışmalar yürütüyor. Kapanmaların yaşandığı pandemi sürecinde bile, biliyorsunuz Atatürk Kent Ormanı’nda bir açıkhava sahnesi düzenleyerek, sizleri yıldızların altında tiyatro ile buluşturduk” dedi.

Nilüfer Kent Tiyatrosu’nun tiyatroyu ulaşılabilir kılmakla kalmayıp, genç oyuncuların yetişmesine de katkı sağladığını hatırlatan Fazilet, bunların tiyatro ismine umut yeşerten adımlar olduğunu kaydetti. Genç muharrirleri tiyatro yazarlığına teşvik ederek, yerli tiyatro oyunu repertuarını zenginleştirmek ismine da çalışmaların yürütüldüğünü belirten Fazilet, “Sahneye koyduğu oyunlarla, başarısıyla bize pek çok ödül getiren Nilüfer Kent Tiyatrosu, bugün artık ülkemizde tanınan bir kurum tiyatrosu haline geldi. Nilüfer Kent Tiyatrosu Genel Sanat Yöneticisi Murat Daltaban ve Hasret Daltaban’a, tiyatromuzun bütün kümesine, tiyatro ismine bu kente kazandırdıkları her şey için gönülden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bu yıl 9. sefer Nilüfer Tiyatro Festivali’ne konut sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını lisana getiren Fazilet, “Festivalimiz, bu akşam bol ödüllü bir oyunla başlıyor. “1984” herkesin izlemesi gereken bir oyun. Ardından, 2 hafta sürecek şenlik boyunca, ikisi dans tiyatrosu olmak üzere toplam 14 oyun seyirci ile buluşacak. Ayrıyeten; çeşitli atölye çalışmaları ile söyleşiler de organize edilecek. Ben bütün Bursalıları, sanatseverleri şenliğimize davet ediyorum. Tiyatro çok eşsiz bir irtibat biçimi. Tiyatro; beşere insanı anlatan, insanı düşündüren, hayatı sorgulatan ve insanı büyüten bir sanat. Tiyatroya her vakit ihtiyacımız var. Yeni bir mevsimin eşiğindeyiz. Biliyorsunuz Mart’ın sonu bahardır. Kışın bu son günlerinde, bu şahane tiyatro şöleni hepimize kâfi gelecek. O vakit, bu perde umuda açılsın, bu perde aydınlığa açılsın” dedi.

Nilüfer Kent Tiyatrosu Genel Sanat Yöneticisi Murat Daltaban ise uzun bir ortadan sonra tekrar şenlik yapabildikleri için keyifli olduklarını söyledi. Titiz hazırlandıklarını belirten Daltaban, emeği geçenlere teşekkür etti. Tiyatronun lezzetini taşıyan oyunları bir ortaya getirmeye itina gösterdiklerini söyleyen Daltaban, zevkle seyredilecek bir liste çıkardıklarını kaydetti. Şenliğin seyircinin de ürettiği bir etkinlik olduğuna işaret eden Daltaban, “Bir buluşma olması gerekiyor. Onun içinde seyirci ile oyuncuların yöneticilerin bir halde bir ortada oldukları anlar yaratmaya çalıştık” diye konuştu.

Yönetmenler ve bayan oyuncuların tecrübelerini yansıtacakları imajlar hazırlandıklarını söyleyen Daltaban, bunların eğlenceli çalışmalar olduğunu aktardı. Cumhuriyetin 100. yılı için yaptıkları ‘Yüz Yıllık Söz’ projesinin kümesinde yer alan 100 öğrenciden 10’unu burada konuk ettiklerini tabir eden Daltaban, 10 öğrenci de Bursa Uludağ Üniversitesi Konservatuarı’ndan davet ettiklerini açıkladı. 20 öğrencinin şenliğin içinde mümkün olduğu kadar oyunları seyredeceklerini belirten Daltaban, birbirleriyle ve izleyenlerle tanışıp, Nilüfer Kent Tiyatrosu’yla kontaklarını güçlendireceklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından kokteyle geçildi. Daha sonra Nilüfer Kent Tiyatrosu’nun bol ödüllü oyunu “1984” seyirci ile buluştu. Sanatseverlerin salonu tamamıyla doldurduğu oyun, ilgiyle takip edildi.

İki hafta sürecek şenlik programında; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları’nın “Cadı Kazanı”, Moda Sahnesi’nin “Şirreti Evcilleştirmek”, Oyun Atölyesi’nin “Kel Diva”, Bakırköy Belediye Tiyatroları’nın “Flu Lysistrata”, Kundura Sahne’nin “Geçen Gün”, Tiyatrokare’nin “Veda”, Kadıköy Emek Tiyatrosu’nun “Ölümün Karşıtı Arzudur”, Tiyatro.İN’in “Kim Bu Ben”, Dostlar Tiyatrosu’nun “Bir Meczubun Hatıra Defteri”, Kumbaracı50’nin “Öteki Venedik Taciri” oyunları yer alıyor. Kapanış İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları’nın Meczup Dumrul oyunu yapacak.
Bursalılar şenlik kapsamında dans gösterileri de izleme bahtı bulacak. 9 Mart Cumartesi günü iki bedelli dans kümesinden, Tork Dans Topluluğu’nun “Sır” ve Taldans’ın “Andan Daha Kısa” isimli gösterileri de arka geriye seyircilerle buluşacak. Nâzım Hikmet Kültürevi sahnesinde izleyici ile buluşacak bir çok oyunun ardından da oyun sonrası seyirci sohbetleri düzenlenecek. Şenlik kapsamında yapılacak atölyeler ve sanatçı sohbetleri, online manzara yayınları Nilüfer Kent Tiyatrosu’nun toplumsal medya hesaplarından duyurulacak.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
    DISQUS: 0